Słowiński Park Narodowy - gdzie się znajduję, jaki obszar obejmuje?

  • location_on Dębina

Słowiński Park Narodowy

Niegdyś obszary obecnego parku zamieszkiwali Słowińcy - stąd wywodzi się nazwa parku. Słowiński Park to jeden z dwóch parków nadmorskich w naszym kraju. Stworzono go dla osłony łąk, jezior przybrzeżnych, bagien, torfowisk, borów i lasów a zwłaszcza wydmowego pasa mierzei z rzadkimi w Europie ruchomymi wydmami.

Park ten jest stosunkowo rozległy, (od Łeby aż po Rowy) zajmuje powierzchnię prawie że 33 tys. hektarów, w tym 2 spore jeziora - Gardno i Łabsko, chroniony jest też nadbrzeżny pas Morza Bałtyckiego.

W parku pozwala się na turystykę, niemniej jednak przemieszczać można się jedynie po wyznaczonych trasach - a owych jest aż sto czterdzieści kilometrów. W Rąbce - dwa km od Łeby jest wejście, które kieruje do wydm. Do wydm można tez dojść od strony Dębiny - za latarnią Czołpino znajduje się Wydma Czołpińska. Piach z wierzchołków wydm jest przez cały czas przenoszony z wiatrem, na skutek tego wydmy przesuwają się 2-10 metrów na rok na wschód. Z grzbietu wydmy Łącka Góra (koło Łeby) można iść dalej na zachód, w stronę latarni w Czołpinie czy dalej do Rowów. Na obszarze parku znajduje się też skansen wiejski w Klukach.

W Słowińskim Parku Narodowym prócz malowniczych terenów ochrania się też poszczególne gatunki świata roślin i zwierząt. Na terenach lasów przeważa sosna, lecz spotkamy także modrzewie, świerki, dęby i buki. Pośród innych gatunków flory żyją tu: storczyk plamisty, piaskownica, honekia piaskowa, rosiczka czy rukwiel nadmorska. Park to dodatkowo miejsce lęgowe wielu gatunków ptactwa: przeróżne gatunki kaczek, łabędzie krzykliwe, bataliony, bociany czarne, czy żurawie. Można także spotkać puchacza, jenota, łosia lub borsuka, to również siedlisko żmij.

Co więcej dyrekcja parku prowadzi też Muzeum Przyrodnicze w Smołdzinie i filie w Rowach i Rąbce. Znajdziemy w tamtym miejscu liczne zdjęcia, tablice, eksponaty i mapy przedstawiające bogactwo parku. Muzeum otwarte jest cały rok.

 

Ostatnia aktualizacja - listopad 2018Za zmiany w powyższych danych redakcja www.dębina.pl nie odpowiada.

 

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0