Ustka
Ustka - uzdrowisko, portowe miasto, letnisko, a do tego siedziba władz gminnych - znajduje się u ujścia Słupi. W średniowieczu Ustka była osadą rybacką, po dzień dzisiejszy zachowały się szachulcowe chaty rybaków i system zabudowy średniowiecznej osady. Portowy klimat dawnej Ustki nadal odnaleźć można patrząc na budynek z wieżyczkami Urzędu Celnego z przełomu XIX/XX stulecia, ceglany budynek przy ul. Zaruskiego - jeden z najstarszych spichlerzy zbożowych, Czerwoną Szopę - starą bazę ratowników morskich oraz spirytusownię. Ustka jest oddalona od Dębiny o 17 km.
Co warto tu zobaczyć?PORT MORSKI W USTCE
Bez wątpliwości jednak, największą atrakcją portu w Ustce są mola (biegnące grzbietami falochronów) - wschodnie i zachodnie - które aktualną formę zyskały na przełomie wieków XIX i XX. Współcześnie do portu przybywają jachty, statki pasażerskie, co więcej okręty wojenne - albowiem w Lędowie niedaleko Ustki umiejscowione jest Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. W porcie znajdziemy też wiele smażalni i tawern.
LATARNIA MORSKA
W tej okolicy jest także latarnia morska - budynek z cegły z końca XIX wieku, u nasady wschodniego falochronu. Sama wieża latarni morskiej ma przekrój ośmiokątny, o wysokości przekraczającej 21 m. Biały blask wysyłany z latarni jest widoczny na odległość bez mała trzydziestu kilometrów. W sezonie letnim latarnia udostępniana jest turystom do zwiedzania.
PLAŻA
Kąpielisko w Ustce, z powodu ujścia Słupi odseparowane jest na zachodnie i wschodnie. Główne kąpielisko to plaża wschodnia. Kąpielisko zabezpieczane jest przez ratowników WOPR na odcinku 500 metrów. Plaża zachodnia posiada jedno stanowisko ratowników. Ponadto na długości plaż przebiega nadmorska promenada - ulubione miejsce spacerowe kuracjuszy i turystów.
ŁAWECZKA IRENY KWIATKOWSKIEJ (ul. Promenada Nadmorska 4)
Przy promenadzie w Parku Uzdrowiskowym znajduję się ławeczka, na którym zasiadła Irena Kwiatkowska. Jest to idealne miejsce na chwilę odpoczynku lub na zrobienie pamiątkowej fotografii. Ławeczka jest ciekawa ze względu na swój niestandardowy wygląd, którym nawiązuje do rozwiniętej taśmy filmowej.
MUZEUM ZAGRODA ŚLEDZIOWA (ul. Starkowo 13, tel. 664 183 726)
Jest to Muzeum, którego głównym celem jest odnowa Zagrody i stworzenie żywej pamiątki dokumentującej życie rodzin w niej mieszkających, osady w Starkowie a także okolic Ustki i dokumentacja uzależnienia mieszkańców od morza. Wszystko w połączeniu z powrotem do starych receptur (wypiekanie chleba, wędzenia ryby, owocowe przetwory), a także z poszanowaniem architektonicznym- stworzenie miejsca, gdzie można odnaleźć spokój i zwolnić tempo życia codziennego. W tym miejscu oprócz zwiedzania można również spróbować śledzia w przeróżnych odsłonach.
Informacje praktyczne:
Ostatnia aktualizacja - listopad 2018Za zmiany w powyższych danych redakcja www.dębina.pl nie odpowiada.